DEMİR SÜLFAT TOZ GÜBRESİ...ÖZELLİKLERİ..KULLANIMI.. - İmalat Ansiklopedileri
.. ORGANİK TARIM MAKALELERİ DEMİR SÜLFAT TOZ GÜBRESİ...ÖZELLİKLERİ..KULLANIMI..

DEMİR SÜLFAT TOZ GÜBRESİ...ÖZELLİKLERİ..KULLANIMI..

          722 SAYFA

      SOLVER KİMYA

        YAYINLARI

Toprakta hemen hemen her zaman demir vardır fakat bitkilerin alamayacağı formda olabilir. Demir yıkanmayla kaybolur ve toprağın alt tabakalarında tutunurlar. Bu nedenle Demir Sülfat gübresinin toprağa takviye edilmesi ile topraktaki demir eksikliği giderilir. Bu şekilde Demir Sülfat kullanımıyla bitkilerin kolaylıkla demir eksikliğini giderebileceği bir toprak formu oluşturmak mümkündür.

Demir Sülfat bünyesinde %17-20 arasında demir içermektedir. Ayrıca bitkinin gelişmesi için mutlaka gerekli olan Kükürt, Çinko, Bakır ve Mangan gibi diğer besin maddelerini de bünyesinde bulundurulmaktadır.

Demir Sülfat açık mavi yeşil renkte kristal yapılı inorganik bir gübredir.

 

       722 SAYFA

      SOLVER KİMYA

        YAYINLARI

Neden Kullanılmalıdır?

 • Demir Sülfat'ın piyasada diğer gübre çeşitlerine göre çok daha ucuz olarak temin edilebilir olması.
 • Bitki gelişmesi için mutlaka gerekli olan Demir, Kükürt, Çinko, Bakır ve Mangan gibi elementsel besin maddelerini içinde bulundurması
 • Uygulandığı alanlarda uygun şartlarda hemen eriyerek bitkiler tarafından kolayca alınması. Bitkilere yeşil rengi veren ve fotosentez (bitkinin besin yapması) olayının gerçekleştiği klorofil pigmentinin yapısında rol alması
 • Kullanıldığı bitkilerin daha canlı ve dirençli olması sağlar. Bitkilerin çiçek açmasında, meyve tutmasında, büyüme ve renk oluşumlarında fizyolojik olumlu etkiler yapması.
 • Bütün bitkilerde erken olgunlaşmasını hasattan sonra da nakliye ve depolama sırasında dayanıklılığın artması Demir Sülfatın direk toprağa verildiği gibi çözelti formunda da yapraklara püskürtülerek uygulanabilir olması.

 

Kullanıldığı Alanlar

 • Her türlü meyve ve sebze bahçelerinde
 • Arpa ve Buğday üretiminde
 • Pamuk, Mısır, Çeltik ve Ayçiçeği yetiştiriciliğinde
 • Çiçekte ve süs bitkisi seralarında
 • Kavun, Karpuz ve Salatalık yetiştiriciliğinde
 • Çilek ve Muz yetiştiriciliğinde
 • Bağa(asma) yetiştiriciliğinde
 • Park, bahçe düzenleme alanlarında ve çim sahalarında

 

         722 SAYFA

      SOLVER KİMYA

        YAYINLARI

Faydaları

 • Bitkilerde fotosentez için gerekli olan klorofil pigmentinin artmasını hızlandırarak bitkinin daima yeşil ve sağlıklı olmasını sağlar.
 • Bitkilerde optimum büyümeyi ve gelişmeyi sağlar.
 • Bitkilerde büyümeyi hızlandırır.
 • Hastalık ve karşı bitkilerde dirençli olmasını sağlar.
 • Çiçek meyve ve salkım silkmelerini önler ve döl tutumunu arttırır.
 • Toprakta ve bitkide mantar  ve diğer hastalıkların oluşmasını önleyici bir etki yapar.

 

Kullanım Şekli

 Demir sülfat yılda bir defa kullanılmalıdır ve fazla kullanımdan kaçınılmalıdır.

Uygulama dozu olarak tarla topraklarında noksanlık derecesine ve bitkinin çeşit durumuna göre dönüme 50 kg kullanılması uygundur.

Yetişkin meyve ağaçlarında tam verim çağında ağaç başına ağaç yaşına göre 500 gr ila 2 kg demir sülfat verilebilir. Meyve ağaçlarının gübrelenmesi ağaç tacı altında açılarak çukurlara gömülerek veya çapa ile toprağa karıştırılarak yapılır.

       770 SAYFA

     SOLVER KİMYA

       YAYINLARI

ETİKETLER: TOZ DEMİR SÜLFAT GÜBRESİ NEDİR,TOZ DEMİR SÜLFAT GÜBRESİ NERELERDE KULLANILIR,TOZ DEMİR SÜLFAT GÜBRESİ TÜKETİMİ,TOZ DEMİR SÜLFAT GÜBRESİ NE İŞE YARAR,TOZ DEMİR SÜLFAT GÜBRE YAPIMI,DEMİR SÜLFAT TOZ GÜBRE FORMÜLLERİ,TOZ DEMİR SÜLFAT GÜBRESİ FAYDALARI,YARARLARI,TOPRAKTA DEMİR EKSİKLİĞİ,TARIMDA DEMİR GÜBRE,TOZ DEMİR SÜLFAT GÜBRESİ HAZIRLANMASI,HAZIRLAMAK,İÇERİĞİ,İÇERİK.

İMALAT ANSİKLOPEDİLERİ.

 

 

 

MAKALELER

info about generic form of zocor latisse bimatoprost information simvastatin bactrim acne the drug femara in india http://www.r-p-f.org/omeprazole-cap-20mg/ generic for bupropion in mexico 2g flagyl generic version of diflucan http://youthfacts.com.au/bupropion-hcl-xl-manufacturer/ azithromycin 500 mg tab doxycycline 100 mg capsule quinine sulphate 300mg accutane medicine more info about malegra dxt tablets accutane australia no script doxycycline orlistat of ranbaxy india geftinat natco pharma http://moblico.com/doxycycline-monohydrate/ azithromycin 100mg tablets discontinuing bupropion generic norvasc price generic form of omeprazole http://youthfacts.com.au/buy-finasteride-5mg-online/ best price simvastatin about buy prilosec 20 mg buy finasteride 5mg online flagyl more 150mg zantac baclofen information buy azithrocin order admenta online http://youthfacts.com.au/where-to-buy-avanafil/ http://www.fitnessformula.it/buy-suhagra-100-online/ information buy sildenafil citrate paypal armodafinil cost cheap metronidazole enalapril malaete about omeprazole discount more cheap bupropion from united states information about bupropion hcl oral ranitidine tablets 75mg http://youthfacts.com.au/buy-metronidazole-flagyl/ amlodipine besylate 5mg in usa modalert cheap online in new york buy vardenafil cheap more info about buy fluconazole mexico buy caverta online buy piracetam online orlistat ali information buy nuvigil armodafinil bupropion 12 imatinib generic buy iressa gefitinib enalapril maleate 20mg generic for baclofen in new york http://www.fitnessformula.it/azithromycin-250/

YORUMLAR